Müdür Dr. Dursun: “Kayseri Hem Kültür Hem Turizm Hem de Gastronomi Şehridir.”

KAYSERİ,(BGC)- İl Kültür Ve Turizm Müdür Şükrü Dursun, 27 Eylül Dünya Turizm Gününü kutladı ve kültür, turizm, gastronomi kapsamında Kayseri hakkında bilgiler verdi.
Kayseri İl Kültür Turizm Müdürü Dr. Şükrü Dursun 27 Eylül Dünya Turizm Günü vesilesiyle kutlama yaparak Kayseri’nin Kültür, Turizm ve Gastronomi alanından zengin bir şehir olduğunu belirterek bilgilendirici konuşma yaptı.
“KAYSERİ HEM KÜLTÜR HEM DE TURİZM ŞEHRİDİR”
Dünya Turizm Gününü kutladığını söyleyen ve Kayseri’nin kültür ve turizm açısından değerleri hakkında bilgiler veren Dursun, “Öncelikle Turizm sektöründe çalışanların Dünya Turizm Gününü kutluyorum. Kayseri ölçeğinde konuşacak olursak şehrimiz 6 bin yıllık köklü geçmişe sahip. Çeşitli kültür varlıkları ve doğasıyla hem somut hem soyut kültür varlıklarıyla, hem kültür şehri hem de turizm şehridir.
Kültepe’de yapılan kazılarda açığa çıkarılan çeşitli tabletlerde yazının Anadolu’da ilk defa Kayseri’de kullanıldığını görüyoruz ve ticaretin de doruk noktalara ulaştığını görüyoruz. Bu millattan önce 2000’li yıllara denk geliyor. Yani günümüzde yaklaşık 400 bin yıl önce şehrimizde hem üst düzey bir ticaret vardı bunun geçmişi Kültepe’ye kadar dayanıyor.
Orada ki ticaret bitmemiş devamında çeşitli medeniyetlerle bu ticaretler devam etmiş özellikle yakın zamana geldiğimizde, Anadolu Selçuklular dönemine geldiğimizde bakıyoruz ki her bir noktasında, özellikle yollar üzerinde Kültür varlıkları inşa edilmiş ve yollardaki kervansaraylarda bu ticaretin üst düzeyde olduğunu gösterir durumda.
Şehrin kent merkezinden hareket edecek olursak cumhuriyet meydanına baktığınızda tarihi Kayseri Kalesi’nin dışında yine çeşitli medeniyetlerden günümüze ulaşmış eserleri görmek mümkün. Kalenin tarihi milattan sonra 3. yüzyıla kadar iniyor ve bu süreçten sonra farklı medeniyetlerce ekleme yapılarak günümüze kadar ulaşmış. Genelde Selçuklu Anadolu eserlerini görüyoruz buna yönelik de çalışmalarımız mevcut. Şuan da Anadolu Selçuklu destinasyonu diye bir çalışma üzerindeyiz ve yollarımızı, rotalarımızı belirledik. Bu rotalarda da farklı şehirler olmak üzere, yurtdışından gelen misafirlerimizin Anadolu Selçuklu eserlerini burada görmesini istiyoruz. Bununla da sınırlı kalmayacak şehrin her bir noktasında doğal güzellikler mevcut örneğin bugün buradan Kayseri’nin herhangi bir ilçesine gittiğiniz zaman hep farklı bir değerle karşılaşıyoruz.” dedi.
“ŞEHRİMİZE GELEN MİSAFİRLER ÇEŞİTLİ KÜLTÜR VARLIKLARINI VE DOĞANIN GÜZELLİKLERİNİ GÖRSÜN”
Kayseri’de yapılacak destinasyonlar hakkında bilgiler veren Dursun, “Turizm’de bizim en önemli değerlerimizden birisi Erciyes Dağı var. Her yıl çeşitli yerlerden misafirler ağırlanıyor. Erciyes dünyanın önde gelen kayak merkezlerinden birisi haline geldi. Bizim düşüncemiz bu süreçte yalnızca kayak yapılmasının yanında bu kültür varlıklarını, doğal güzelliklerini de görsün istiyoruz. Bunun için de çeşitli destinasyon çalışmalarımızı hazırladık. Bu yıl içinde inşallah çalışmalarımızı bir bütün haline getirmiş olacağız.
Sultan Sazlığı, Kapuzbaşı Şelalesi veyahutta şehrin birçok noktasına gittiğimizde hem doğal güzelliklerin yanı sıra kültür varlıklarını görebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.
“ŞEHRİMİZ GASTRONOMİ KONUSUNDA DA ZENGİN”
Kültür ve turizmin yanı sıra Kayseri’nin gastronomi açısından da zengin olduğunu dile getiren Dursun, “Kültür, Turizm yönünden sonra bir de gastronomi olarak bakmamız gerekiyor. Şehrimizin zengin bir mutfağı var. Dünyaca bilinen saymakla bitmeyecek değerlerimiz mevcut. Kayseri aynı zamanda bir gastronomi şehridir.
Bunları birleştirdiğimizde Koramaz Vadisi’nden de bahsetmek gerekiyor. Bahsetmeden geçmeyeceğimiz bir değerimiz var biliyorsunuz Mimarsinan, Kayseri Ağırnaslı. Bugün Koramaz Vadisi’nde ki önemli noktalardan birisidir. Mimarsinan bu topraklarda doğmuş büyümüş bir çok önemli eserler bırakmış dünyaca tanınan önemli mimarlardan birisi. Bu destinasyonda da hem vadi içerisindeki çeşitli, doğal güzelliklerin yanı sıra orada kültür varlıklarıyla beraber Mimarsinan evinin de gezilmesi için çeşitli çalışmalar yapılıyor.” şeklinde konuştu.