Muhtardan Su İsyanı!

 

KAYSERİ, (BGC) – Develi Soysallı mahalle muhtarı Ali Sütçü, yaşanan olaylara tepkili. Kayseri’nin Develi ilçesine bağlı Soysallı mahallesinde kaçak su kuyularını kapatmaya gelen DSİ yetkilileri ile köylü arasında arbede çıktı. Olaydan hemen sonra Soysallı Muhtarı Ali Sütçü çektiği video ile olayı anlattı.

DSİ bu kuyuları kapatmaya kalkıyor diyen Soysallı muhtarı Ali Sütçü “DSi ile halkımız karşı karşıya geliyor. Kuyucak mevkinde soysallıya ait babadan deden kalma tapulu arazilerimiz var. Kuyularımızla birçok ihtiyacımızı karşıladık. Bu kuyular devlet su işleri sahasında olduğu için devlet su işleri bu kuyuları kapatmaya kalkıyor. Vatandaş bu kuyulardan faydalanarak meyve ve sebze ekiyor” ifadelerini kullandı.

“Çiftlikler Dururken Buraya Gözünü Dikti”

Köyümüzün huzuru bozuldu diyen Soysallı Muhtarı Ali Sütçü “Devlet 800-1000 dekardan ne kadar para kazanacak. Koca Türkiye’nin çiftlikleri dururken 800-1000 dekardan ne para kazanacaksın. Bunlar bizim ecdattan kalan arazilerimiz hazine arazisi değil. Buralarda birer kuyu zaten o kuyularda akşam çıkarken kapanıyor. Koskoca DSİ şurada 800-1000 dekarla para kazanacaksa benim diyecek bir şeyim kalmadı. Çiftlikler dururken buraya gözünü dikti. Köylü birbirine düşman olacak. Bana geldiler ‘bizim memurumuzla kuyuları tespit edeceksin’ dediler. Ben edemem, ben soysallı muhtarıyım. Bana baskı yaptı biraz devlet bunlarla biraz uğraştık, ben devreden çıktım. Vatandaşta ‘muhtar sen uğraşmıyorsun’ diyor. Köyümüz çok huzurlu bi köydü ama huzurumuz bozuldu” diye konuştu.