Op. Dr. Ali Osman Aksoy: “Dünyada en çok yapılan ameliyatlardan biri”

KAYSERİ,(BGC)- Son zamanlarda artış gösteren geniz eti ve bademcik ameliyatı hakkında bilgi veren Op. Dr. Ali Osman Aksoy, ”Geniz eti ve bademcik enfeksiyonu uyku sırasında ağzı açık uyuma, horlama ve apne dediğimiz solunum sıkıntısına yol açabilir” dedi.

Günümüzde çoğalan geniz eti ve bademcik ameliyatları hakkında bilgi veren Op. Dr. Ali Osman Aksoy, “Dünyada en çok yapılan ameliyat bademcik ve geniz eti ameliyatı. Geniz eti ve bademcik aslında doğan herkesin vücudundaki normal dokular. Bu dokular bağışıklık sisteminde antikor üreten dokular. Hangi hastaları ne zaman, ne için ameliyat ediyoruz ben kısaca ondan bahsedeyim. Temel olarak bademcik ve geniz eti ameliyatı yapma sebebimiz birinci sırada üst solunum yollarını tıkayacak kadar büyümüş olmaları. Bunun belirtisi aileler çocuklarının nefes alamadığını, horladığını bize aktarıyorlar. Özellikle uyku sırasında ağzı açık uyuma, horlama ve apne dediğimiz solunum sıkıntısı var ise bunların cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekiyor. Tabi bademcik ve geniz eti hastalıkları var. Özellikle enfeksiyonları günlük pratikte çok sık karşılaşılan bir şey. Hem yetişkin grupta hem de çocuk yaş grubunda üst solunum yolu enfeksiyonlarının bir kısmı da bademcik ve geniz eti iltihaplarıyla ilişkili bir durum. Birinci sırada ameliyat yapma gerekçemiz büyüklüğü ve solunum yolu problemine sebep olması demiştik. İkinci sırada tekrarlayan enfeksiyonlar nedeniyle bademcik ameliyatı yapıyoruz. Bu hastanın yaşına göre belirli kriterleri var. Örnek çocuk yaş grubunda bir yıl içerisinde yedi ve daha fazla bademcik iltihabı geçiriyor ise, yetişkin yaş grubunda yılda üç atağı oluyor. İki veya daha fazla yıl devam ediyor ise bademcik ameliyatı yapıyoruz. Tabi buradaki enfeksiyon atakları bizim bademciklerdeki beta mikrobuyla olan enfeksiyon” dedi.

‘TEKRARLAYAN ENFEKSİYONLAR GELECEKTE EKLEM, KALP ROMATİZMASI YAPABİLİR’

Her boğaz ağrısı ya da üst solunum yolu enfeksiyonu bademcik iltihabı anlamına gelmediğini söyleyen Doktor Ali Osman Aksoy, “Bunu KBB hekimlerine teyit ettirmek lazım. Yani boğaz ağrısı, üst solunum yolu enfeksiyonu, nezle, grip gibi enfeksiyon mu, gerçekten bademcik enfeksiyonu mu bunu ayırt etmek lazım. Eğer bu sayıları geçiyorsa hastanın, çocuğun gelecekteki sağlığını korumak adına bademcik ameliyatları yapıyoruz. Aksi takdirde tekrarlayan enfeksiyonların kişinin gelecekte eklem, kalp romatizması gibi komplikasyonlara neden olabilir. Büyümüş geniz etinin ilave birkaç sorunu daha var. En sık çocuk yaş grubunda gördüğümüz kulakla ilgili sorunlar. Birincisi tekrarlayan kulak iltihapları, ikincisi kulakta sıvı birikmelerine neden oluyor ise, büyüklüğünden bağımsız tekrar geniz etine cerrahi olarak müdahale etmek gerekir. Bunun dışında bademciklerle ilgili özellikle yetişkin yaş grubunda ağız kokusu nedeniyle ameliyat gerekebilir. Daha nadir bir takım sebepler başka hastalıkların tanısını koyabilmek için diagnostik bademcik ameliyatları yapılabilir” ifadelerini kullandı.