Kayseri OSBÖzel Haber

ORGANİZE DE DOMİNO ETKİSİ

OSB Sayıştay Dosyası Bölüm 6

Sayıştay raporunda önemli yer tutan satın alma süreçleri, özellikle fiber optik, yangın alarm, görüntü izleme, ip tv ve ip telefon altyapısı ile ilgili tüm işlerin tek bir firma tarafından alınması dikkat çekiyor. Farklı firmalardan parça parça daha uygun fiyatlar olmasına rağmen, fiyatı yüksek kalan tek bir firma pazarlığa çağırılarak, daha uygun olduğu iddia edilen fiyat ile satın alma süreci tamamlanıyor.

 

Başka bir örnekte ise, 162.430 lira teklif edilen bir işin yine aynı firmaya 206.196 liradan verildiği, sonrasında firmanın “sürekli teklif istenip, işin başkasına verildiği” şikayeti ile yönetim kurulunda ki yakını aracılığı ile durumu bildirdiği, bahsi geçen işin bu kez yönetim kurulu kararı olmasına rağmen şikayette bulunan firmaya verildiği ama mevsim şartları bahanesi ile işin yapılamadığı, sonrasında ise fiyatların değiştiği gerekçesi ile işin iptal edildiği ortaya çıkıyor.

 

OSB’de, özellikle fiber altyapılı konularda neredeyse başka hiçbir firmaya iş verilmiyor. Öyle ki, acil durum butonu adı altında öncelikle 48.000 USD bedelle 100 adet alınan sistem, daha sonrasında yeniden teklif almaya gerek duyulmaksızın toplam 600 adet ve 391.575 USD+ KDV bedel ile, peyder pey yine aynı firmaya “yönetim kurulu kararı” ile sipariş ediliyor. Verilen ifadelerde ise, bu sistem için 600 adet daha acil durum butonu alınacağı ortaya çıkıyor. Tüm bu işleri alan firma yetkilisi A.P. ise, verdiği savunmada, Tür Telekom A.Ş.’nin taahhüt ettiği bağlantı noktalarını tahsis etmemesi  sebebi ile sürecin uzadığını belirtirken, OSB elektrik hatlarında yaşanan sorunlar Acil buton sisteminin de hata vermesine ve halen devreye alınmamasına sebep olmuştur diye beyan ediyor.

 

Söz konusu rapordan çıkartılan rakamlar ile, aynı firmaya 2017-2018 döneminde 518,577 USD ve 152,500 Avro’luk işin verildiği ve bu kapsamda başka hiçbir firmaya iş verilmediği görülürken, sadece bir firmaya yoğun itiraz sonrasında iş verildiği ve o firmanın da mevsim şartları sebebi ile işi yapamadığı anlaşılmakta.

 

SÖZ SAVCILIKTA

Sayıştay raporunda, acil buton sistemi ile ilgili, anılan ürünlerin doğrudan anlaşma yoluna gidilip farklı alımlarla devam ettiği görüldüğünden ve ilgililerin ifadeleri de göz önüne alınarak piyasadan teklif alınmadan  doğrudan firma ile anlaşılması hususunu, soruşturmayı yürüten savcılığın kararına bırakılıyor.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu