Özel Haber

ÖTV GÜNCELLEMESİ SONRASI 2.EL’DE NELER OLACAK (VİDEOLU HABER)

ÖTV sonrası 2.El'de sürpriz olacak mı?

2020 yılı ÖTV düzenlemesi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklandıktan sonra, sıfır araç şirketlerinin fiyat güncellemesinin ardından gözler sürekli artmakta olan 2.el piyasasına çevrildi. Konu ile ile ilgili 2. El motorlu araçlar alım satım şirketi sahibi Orkun POLAT değerlendirmelerde bulundu.
ÖTV artışlarından sonra 2. El piyasasında herhangi bir fiyat artışı olacak mı ?
Fiyat artışı şu anda iki, üç gün içinde etkilemeye başladı, zaten malum siteye baktığınız zaman fiyatlar güncelleniyor veya bir çok ilanı ilandan çekip tekrar yeni fiyatıyla ilana koyuyorlar. Fiyatlar artı yani açıkçası biz devletimiz tarafından bekliyorduk ki bunu bir süre durdururlar hatta iptal olma söz konusu dediler ama bu gün sıfır araçların liste fiyatına baktığımızda dünle bu gün arasında 80 bin, 100 bin, 150 bin oynayan araçlar var bu da ikinci ele yansıyacak mı tabii ki yansıyacak ama burda kaybeden biniciler, vatandaş oldu insanların alım gücü düştü, biz yine 100 bine aldığımız arabayı 110 bine satıyorduk, şimdi 110 bine almayacağız da 130 bine alıp 150 bin’e satacağız.
Serbest satış ile galerilerdeki satış oranları faklı mı ?
Yetki ve yeterlilik belgesinden sonra ona da kısıtlama geldi bu günden itibaren yeni yasa ile yetki belgesi uygulanacak, yetki belgesiz de satış yapabilecek insanlar ama vergiye tabi tutulacak yani 3 taneden fazla vekalet dahil araç alım satımı yapamayacak. Bu bizim lehimize oldu, bu iyi oldu.
Bu durum piyasayı etkiler ama otomobil fiyatlarını düşürür mü ? düşürmez. Otomobil fiyatları oturdu artık bu ülke de ne çıkıp ta düşmüş ki şuanda ben öyle bişey hatırlamıyorum.
Görünürde bu fiyatların artacağını söyleyebilir miyiz ?
Sürekli olarak artmaz da bir yere kadar artar, ondan sonra da mecbur duraklayacaktır. ÖTV zammı olmasaydı durağan seviyedeydi, ÖTV zammı oldu çok sürpriz oldu bizde beklemiyorduk tekrar şimdi fiyatlarda bir artış olacak, oluyor da zaten.
ÖTV Zamları olduğu halde sıfır araca raabet olmakta 2. elde de raabet olacak mı ?
Şimdi bayiilerde araç olmadığı için ikinci el arttı aslında, bir insan bayiiye araba almaya gidiyor, zaten bu pandemi sürecinde otomotiv sektörü bayağı bir kötü etkilendi, üretim azaldı, fabrikalardaki üretim bandındaki araçlar düştü, duran fabrikalar oldu. O da ne oldu insanların zaten nüfus artıyor git gide arık bir evde 2,3,4 arabay çıkanlar oldu, artık araç bir insanın artık telefon nasıl vazgeçilmezimizse araçta öyle oldu.
Şuanda pandemi sürecinde de insanlar en çok araca yöneldi, toplu taşıma araçlarına binmek istemiyorlar risk arz ettiği için. Bundan kaynaklı da ne oldu ? ikinci el arttı insanlar bayiiden araba bulamıyor. Öyle araçlar oldu ki sıfır arabanın 200 bin Tl olup, galeride veya dışarda 250 bin liralara satıldığı oldu ama bayiye gittiği zaman bulamıyordu, alamıyordu.
Bundan dolayı biri yazdı arabasına farzı misal 250 bin, 300 bin böyle böyle rakamlar arta arta bu seviyelere geldik yani. bu araçların gerçek rakamları mı ? bence değil çünkü dünyaya baktığımız zaman sektör olarak zaman zaman geziyoruz, yurt dışına çıkıyoruz, İngilteredeydim yakın bir süre önce orada otomobil fiyatları her zaman düşüştedir.
Önceden bizde de böyleydi sıfır aldığımız zaman zarar ederdik, plakayı taktığın zman 10 bin, 15 bin zarar ederdik şimdi sıfır alanlar bırakın zararı, yüzde 20, yüzde 30, yüzde 40 karlara çıktı. Gerçek fiyatlar olduğunu zannetmiyorum ama bu sürecin düşmesi de yakın bir zamanda değil. bu Bir kaç yıl sonra anca düşerse bu otomobil fiyatları düşer.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu