Belediye HaberleriGüncel

Öze Dönüş.. Kayseri Yeniden Selçuklu Şehri Olduğunu Hatırlıyor

KAYSERİ,(BGC)-Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Melikgazi Belediyesi tarafından yapılacak olan Çift Başlı Kartal Heykeli’nin tanıtımı amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Başkan Palancıoğlu, Kayseri’nin Selçuklu Şehri olduğunu ve Selçuklu’dan motifler taşıdığını söyledi.

Selçuklu Devleti için önemli bir şehir olan Kayseri’de Melikgazi Belediyesi, geçmiş dönemin izlerini yeniden canlandırıyor. Çift Başlı Selçuklu Kartalı Heykeli’nin tanıtımında konuşan Başkan Palancıoğlu, Kayseri’nin Selçuklu motifi taşıdığını vurguladı. Palancıoğlu, Kayseri’nin bir Selçuklu şehri olduğunu ön plana çıkarmak ve turistik atraksiyonları geliştirmek üzere girişimlerde bulunduklarını, bu kapsamda Selçuklu Meydanı ve Çift Başlı Kartal Anıtı projesi tasarladıklarını açıkladı. Palancıoğlu; belediye olarak Mimarlar Odası, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar ile istişare hâlinde olduklarını belirterek projeyi her kesimin takdirine sunacakları ve buna göre yol haritasının çizileceğini belirtti.

Palancıoğlu, anıt projesinin özelliklerini paylaşarak “Anıtın yüksekliği 10 metre, genişliği 15 metre olacak. Anıta ziyaretçilerin yukarı çıkabilmesi için platform yapabilirsek, anıtın yüksekliği 12,5-13 metreye ulaşacak. Anıtın çevresinde Selçuklu’yu anımsatacak birçok obje yer alacak. Anıtın altında bir toplanma mekanı yer alacak. Yaklaşık 730 m² bir alanı kaplıyor. Tepe gibi bir noktaya yapabilirsek şehrin her tarafından görülebilecek. Arkasında Erciyes Dağı’nın görülmesi Kayseri’ye özgü bir hava katacak” şeklinde konuştu.

Palancıoğlu, yer ve malzeme seçimine henüz karar verilmediğini, bu konularda ortak bir karara varılacağını ekledi.

Çift başlı kartalın özelliklerini de tanıtan Palancıoğlu, “Bunların dışında bir diğer özellik de çift başlı kartalın başlarının dönüp gagalarının açılarak kartal sesi çıkarmasıdır. Bu sesi gündüz her saat başı yaptıracağız. Anıtla alakalı hediyelik eşyalar ve promosyon ürünlerinin ziyaretçilere satılmasını da planlıyoruz” diye konuştu.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu