GüncelHaberÖzel Haber

Özel Okullar ve Takdir Belgesi

18 Ocak itibari ile ilk dönemi tamamlanan eğitim yılında öğrenciler karne ve var ise belgelerini alarak, ilk eğitim dönemini tamamladı. Son yıllarda göze çarpan “Özel Okul Takdir Belgeleri” ise yine gözden kaçmadı. Özel okullarda okuyan öğrencilerin bir çoğunun not ortalamaları baştan sona yüksek olmakla birlikte, bazı özel okullar takdir ve teşekkürsüz öğrenci bırakmadı.

Değişen sınav sistemleri sebebi ile, sınavların kolay, kanaat notlarının yüksek uygulandığı özel okullar, bu sayede öğrenci- müşteri lerinin de gönlünü kırmadan, tüm öğrencilerine yüksek başarı beraatı olarak da görülebilecek takdir belgesini teslim etmiş oldu. Peki bu ne kadar doğru?

Uzmanlara göre, karne ve belgeler, öğrencilerin başarı durumlarını gösteren birer belge. Bu nedenle, öğrencinin gerek veli tarafından gerekse öğrencinin kendisi tarafından bu değerlendirme ile ölçülebilmesi, buna göre de öğrencilere haricen programlar uygulanması gerekiyor. Gelişebilecek sınav sistemlerinde, okul not ortalamasının öğrenciye yansıması sebebi ile ise, özel okul öğrencilerine yüksek notlar verilerek duruma karşı tedbir alınıyor. Aynı zamanda, öğrenci velisinin  de bir yerde gönlü alınmış oluyor. Karneye göre yapılacak değerlendirme ile, özel okul öğrencilerinin tamamı başarılı olarak ortaya çıkarken, devlet okulunda okuyan öğrencilerin, düşün not yada zayıf karne ile eve gitmesi halen normal bir süreç.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu