Özgür Özer: “Vatandaşlar Faturalardaki Zamları Araştırabilmeli”

KAYSERİ,(BGC)- Büyükşehir Belediyesi Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı. CHP’li Özgür Özer, mecliste sunduğu önerge ve halk sorunları ile ilgili konuşma yaptı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı olağan meclis toplantısı gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi Meclisi Grup Başkanvekili Özgür Özer, meclis sonrasında açıklamalarda bulundu.

“BÜYÜKŞEHİRDE ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI”

Elektrik ve su faturalarından şikayetçi olan halkın faturaları inceleyebilmesini ve fatura fiyatlarındaki artışların sebebinin öğrenilmesi ile ilgili önerge sunduklarını belirten Özer; “Biz CHP olarak bir önerge vermiştik. Önergede amacımız, son zamanlarda halkın şikayetçi olduğu elektrik ve su faturalarının araştırılması için bir komisyon kurulmasıydı. Bunun amacı elektrik ve su faturalarında garip artışlar olmasının sebebiydi. İnsanlar bunu araştırabilsin,öğrenebilsin haklıysa halkın dediği haksızsa da karşı tarafın dediği olsun. Bununla ilgili belediyenin şöyle bir yetkisi var, Kayseri elektrik şirketinin %51’i, yani hakim ortağı Kayseri Büyükşehir Belediyesi’dir. Bu pozisyonda sorgulama yapabilirler. Memduh Başkanın bu konuda bizim yetkimiz yok demesi PDK fiyatlarıyla ilgili ancak benim bahsettiğim bu değil. Büyükşehirde kurulacak meclis üyelerinden ulaşan bir araştırma komisyonu, zamlar ne sıklıkla oluyor meclise bilgi verebilir ancak Memduh başkan bunu anlamak istemedi. Muhalefet olarak Memduh başkanın her zaman bahsettiği ortak akıl konusuna saygılı olduğunu göremedik. Aynı şekilde su şirketinin tüm hissesi Kayseri Büyükşehir Belediyesinindir. Dengesiz zamların kontrolü yapılması amacımızdır. Bunu siyasi propaganda amacı olarak kullanma niyetinde değiliz. Halkın derdine çare bulabilmek,onların söylemlerine derman olabilmek esas amacımızdır.” şeklinde konuştu.

“HERKESİ MUTLU EDECEK FORMÜL ARIYORUZ”

Kayseri Ulaşım A.Ş ve vatandaşların ulaşım yönünden çektiği sıkıntılı konulara değinen Özer, “Mecliste bugün detaylı olarak Ulaşım A.Ş konusu işlendi. Ulaşım A.Ş boyutunda geçen yıl 157 milyon gibi bir zarar etti. Ulaşım A.Ş’nin bu zamlarının bir kısmı biletten bir kısmı farklı faaliyet gelirlerinden oluyor ancak bunun sürdürülebilirliği önemli. Ulaşım şirketi bu zararlara devam edecek olursa birkaç yıl daha,neredeyse yarım milyar gibi ciddi bir zararla karşı karşıya kalıyor belediye bütçesi ve bu zararın nasıl karşılanacağı bütçe ayı olan ekim ayında, bütçeden nasıl bir pay ayrılacağı ve bunların nasıl finanse edileceği ile ilgili sorularımız oldu. Mutsuz durumda ve zarar eden bir ulaşım A.Ş ve Kayseri halkı var. İstediği yere ulaşamıyor. Aktarma vs. çok çile çekiliyor zaman uzuyor, fiyat artışları gibi bazı sıkıntılar var. Bir yandan da otobüs esnafının da ciddi bir şekilde şikayeti var. Mutlu olan yok bu işte. Biz de herkesi mutlu edecek formül arıyor ve bu formülün bütçeye nasıl yansıyacağını CHP olarak düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.