Özvatan’da Seralar Fırtınadan Etkilendi

 

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri’nin bazı ilçelerinde çıkan fırtına sera ve evlere zarar verdi. Özvatan ilçesinde sebze seraları hasar alırken, Bünyan’da ev ve ahırların çatıları uçtu. Seralarda yaklaşık 250 bin TL tutarında hasar oluştuğu öğrenildi.

Özvatan ilçesine bağlı Kızılırmak kenarındaki Kermelik Köy’ünde seraları bulunan Rıfat Ankit’e ait sebze fidelerinin bulunduğu alanda çıkan fırtına hortuma dönüştü. Seraların yarısını içine alan hortum, toprağa gömülü beton direklerini yerinden sökerek parçaladı. Alana savrulan direklerden dolayı naylon örtü yırtılırken, seraların içinde bulunan binlerce fide de zarar gördü. Ankit, hortum sonrası oluşan zararı sosyal medyada paylaştı.

Ankit, “150 bin TL değerindeki seralarımda yaklaşık 100 bin TL kadar da fidelerimde zarar var, toplamda 250 bin lira zararım oldu. 400 dekar alanda kırmızı lahana, çilek, aysberg, karnabahar, patlıcan yetiştiriyorum. Ömrümde böyle bir şey görmedim. Hortum ağır direkleri kaldırıp seralarımın üzerine kadar fırlatmış”, diye konuştu.

Öte yandan aynı fırtına Bünyan ilçesine bağlı Büyüktuzhisar köyünde de ev ve ahırların çatıların uçurdu.