Güncel

Pastırma Yazı, Pastırmanın Lezzetine Lezzet Katıyor

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri denildiği zaman akıllara gelen ilk tatlardan olan pastırma, lezzetini Kayseri’nin havasından alıyor. Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanır. Pastırma sıcakları ekim ayı sonuna doğru ile kasım ayının ikinci haftası arasında meydana gelir.

Pastırma yazı ekim ayı sonuna doğru ve kasım ayının ilk iki haftası arasında yer alıyor. Eskiden sadece pastırma sıcakları olarak tabir edilen süreçte yapılan pastırma, teknolojini gelişmesi ile birlikte endüstriyel ortama bütün zaman dilimlerinde yapılmaya başlandı. Eskiden pastırmanın sadece pastırma yazında yapıldığını belirten pastırma satıcısı Ahmet Doklar, “Eskiden endüstriyel bir çalışma yoktu. Pastırma eskiden ekim ayının sonu ile kasım ayının başı yapılırmış. Eskiden yazın pastırma yapılmaz hatta satılmazmış bile. Çoğu pastırmacılar pastırma işini bırakır kuruyemiş veya şarküteri gibi ürünler satarmış. Eskilerimiz bu mevsimde pastırma yaparmış. Pastırmanın eskinde çok uzun bir aşaması varmış, şimdiki gibi hızlandırılmış bir şekilde yapılmazmış. Eskiden pastırma asılır, kurutulur, kanı akacak, suyu çıkacak daha sonra tekrar bekletilirmiş, bu evreye de pastırma yazı demişler. Pastırma yazının aslında tam bir tarihi yok ama eskilerden kalan tabirlere göre ekim ayının sonu ve kasım ayının ilk 10 gibi bir süreçte yer alıyor. Ev usulü pastırma ile endüstriyel pastırma arasında mutlaka farklar var. Şu an endüstriyel şekilde pastırma yapan firmalar arasında da çok çok iyi pastırma yapan firmalar var. Ev lezzeti ayrı bir olay ama şuan ki endüstriyel ortamda yapılan pastırma ile ev usulü şeklinde yapılan pastırmanın lezzetini yakalamak daha kolay oldu. Endüstriyel ortamda pastırma ürünler yapıp çok harika lezzetler yapan firmalar mevcut” diye konuştu.

“ARTAN FİYATLAR SATIŞLARIMIZI DÜŞÜRDÜ”

Türkiye’de meydana gelen gelişmelerin pastırma fiyatlarını fazlasıyla etkilediğini belirten Ahmet Doklar, “Son günlerde bir Dolar-Euro sevdamız var. Maalesef ete Dolar-Euro’nun çok etkisi var. Piyasayı yükselten bence onlar. Şuan iyi bir pastırma 220 ile 250 bandı arasında satılıyor. Bizim ürünümüzün fiyatı yüksek. Bizde çok alt guruplar yok ama piyasada alt gurubu olan ürünler var. Millet gücü yettiği kadar almaya çalışıyor. Eskiden sattığımız gibi ürünleri aynı şekilde satamıyoruz. Eskiden bir vatandaş 1 kilo 2 kilo isterdi şimdi yarım kilo 300 gram alıyor” diyerek fiyatların artması ile birlikte eski satışlarının kalmadığını ifade etti.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu