Pazar Esnafı Torun: ‘Bu Gidişle Aç Kalacağız’

KAYSERİ, (BGC) – Kayseri’de uygun fiyatlı alışveriş için vatandaşlar semt pazarlarını tercih ediyor. Yıldırım Beyazıt Pazarı esnafı Hacı Torun, “Burada ‘Bu gidişle aç kalacağız’ cümlesini herkesten duyabilirsiniz” dedi.

Kayseri’de vatandaşlar alışverişte Pazar esnafını tercih ediyor. Pazarlarda bu nedenle yoğunluklar yaşanıyor. Geçen seneye göre bütün ürünlerin pahalı olduğunu belirten pazar esnafı Hacı Torun, “Şu an da pazarda fiyatlarımız geçen seneye göre iki katı. Fiyatlar aşırı derecede yüksek. ‘Bu gidişle aç kalacağız’ cümlesini herkesten duyabilirsiniz. Bir vatandaş asgari ücretle çalışıyor. Pazarda alışveriş yapması için 300 lirasını bırakması gerekir. Döviz kuru böyle gittiği sürece daha da yükselir. Bundan 15 gün önce patates 3 liraydı şu an 4 lira. Yüzde 80’i dolarak endeksli vaziyettedir. Bu hafta bütün ürünler zam şampiyonu. Bunun yanı sıra bamyanın fiyatı bu sene 20 liradan aşağı hiç düşmedi. Bir vatandaş kışın bamya yemesi için 100 lirayı bırakıp gitmesi lazım” diye konuştu.

“FİYATLAR UÇMUŞ”

Pazarda alışveriş yapan vatandaşlar ise “ Her şey çok pahalı, fiyatlar uçmuş. Vatandaş zor durumda. Gelen vatandaşların cebinde 20 lira para var” ifadelerini kullandılar.