Özel Haber

Pazara Yaz Geldi, Meyve Fiyatları El Yakıyor

 

KAYSERİ,(BGC)-Yaz mevsimi başladı, kısıtlamalar gevşetildi ve pazarlarda hareketlilik giderek arttı. 17 günlük “tam kapanma” sürecinin sona ermesiyle birlikte rahat bir nefes alan Pazar esnafı, sebzelerde fiyatların çok düşük olduğunu, ancak meyvelerde fiyatların hızla yükseldiğini ifade ediyor.

15 yıldır pazarcılık yapan Furkan, “Sebze ucuz. Meyve çok pahalı, olması gerekenin üzerinde. Kiraz şu anda turfanda, normalde 10 TL’ye satılması gerekirken 15 TL’ye satılıyor. Kayısı 15 TL, çileğin kilosu 12 TL. İnsanlar bunlara yaklaşmıyor bile. Elde ettiğimiz gelir 200 TL var ya da yok. Mal alamıyoruz” diye konuştu.

Fiyat artışlarının temel sebebinin mazot olduğunu dile getiren pazarcı Furkan Mağara, “Çapa onunla yapılıyor, işçi onunla taşınıyor. Mazotun litre fiyatı 7,60. Bir çiftçi günlük 500-600 TL mazot yakıyor. Satıcı da işçi tutuyor, mazot yakıyor. İster istemez 50 kuruş ya da 1 TL biz koyuyoruz. Poşetin kilosu 10 TL iken 15 TL oldu” diye konuşarak, fiyat artışının sebeplerini sıraladı. Pazarcı Mağara, haftanın zam şampiyonluğuna kiraz ve muzu aday gösterdi.

Bir diğer pazarcı Mehmet Orhan ise pazar fiyatlarındaki son durum üzerine “Pazar fiyatları çok düşük, işlerimiz iyi. Fiyatlar marketlerdeki fiyatlardan çok daha düşük” dedi. Zam şampiyonluğuna 3 TL artarak 6 TL olan limonu aday gösteren Orhan, fiyatların düşük olduğundan vatandaşın pazara gelebildiğini öne sürdü.

Pazarcılık yapan Mehmet ise “Bu hafta pazar fiyatları aşırı derecede düştü. Geçen hafta domatesin kilosu 7 TL’ydi, bu hafta 3 kilosu 10 TL’den satılıyor. Fiyatlar yerinde düşük olduğu için pazar fiyatları da düşük seyrediyor” diye konuşarak, tarlada ürünlerin çok ucuz olduğunu vurguladı ve haftanın zam şampiyonunun çilek, kayısı ve kiraz olduğunu ileri sürdü.

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu