EkonomiGüncel

Pazarcılar Açılmanın Genişletilmesini İstiyor

 

KAYSERİ,(BGC)-17 Mayıs Pazartesi gününe kadar sürecek “tam kapanma” süresince 8 Mayıs ile Ramazan Bayramı’nın 3. günü 15 Mayıs Cumartesi günleri belirli pazar yerlerinde meyve-sebze satıcıları satış yapabilecek. Pazarcılar, alınan karardan memnun olduklarını belirtse de, açık günlerin daha da artırılmasını istiyor.

Pazarcı Ahmet Çıtak, alınan kararın “çok geciktiğini” söyledi. Çıtak, “Semtlerde zincir marketler açık. Burası da semt pazarı ve açık hava. Peki, neden pazarları açmıyorsunuz da insanları marketlere tıkıştırıyorsunuz? İnsanlar zincir marketlerden meyve-sebze almak mecburiyetinde mi?” diye konuştu.

Çıtak, “Hiç olmazsa Bayram’a kadar her semtin pazarı açılsın. Hem vatandaş taze ürün yesin, hem pazarcı esnafı geçimini sağlasın” dedi.

“Bir firmanın bir semtte 4-5 tane şubesi var” diyen Çıtak, “semtlerdeki marketlerin kapatılması, merkezdeki süpermarketlerin açılması” yönünde öneride bulundu.

Gün sonunda elde kalacak malların Belediye’nin alması ile ilgili “bize öyle bir tebligat gelmedi” diye konuşan Çıtak, “ne olur ne olmaz” düşüncesiyle az ürün alarak geldiklerini dile getirdi.

12 senedir tezgahtarlık yapan Yasin ise, “Açılsa da açılmasa da pazarlar gene boş. İş yok. Her şey pahalı” diye konuştu.

“BAYRAMA KADAR AÇIK TUTULMALIYDI”

Yeşillikçilik yapan Ayhan Vural, “Karar güzel, yalnız bir günlük olmasının anlamı yok. Bence pazarların cumartesi açılıp bayrama kadar açık tutulması lazımdı” dedi.

Vural, bulunduğu mahallenin pazar gününün Salı günü olduğunu söylerek, halkın gelip gelmemesini öngöremediklerinden az ürün getirdiklerini söyledi.

Vural, ürünlerinin taze olduğunu, sabah Kayseri haline yeni getirildiğini, kendilerinin de direk alarak pazara getirdiklerini söyledi. Vural, “Bugün mal elde kaldı mı ertesi gün satılmaz” diye de ekledi.

30 yıldır pazarcılık yapan Baki Kara, pazarların açılmasının insanların ihtiyaçlarını karşılaması açısından uygun bir karar olduğunu söyledi. Az ürün getirme sebeplerinin “iki kişi çalıştıklarından dolayı” olduğunu öne süren Kara, fiyatların ise 10 gün öncesine göre ucuzladığını belirtti. Kara, biberin kilosunun 10 TL’den 5 TL’ye düştüğünü, meyvelerin de ucuzladığını söyledi.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu