Özel Haber

Pazarda “Turfanda” Etkisi

 

KAYSERİ,(BGC)-Ramazan ayında pazar alışverişi hız kesmeden devam ediyor. Pazarcılar fiyatlarda bir düşüş ivmesinin olduğunu söylerken, alışveriş yapmaya gelen vatandaşlar fiyatların yine pahalı olduğunu söyledi. Kimi pazarcılar da marketlerle eşit düzeyde rekabetin olmadığını dile getirdi.

Pazarcılar fiyatlar konusunda “mevsim değişimi”ni sıkça dile getirdi. Pazarcılardan Emre Açık, bu “değişim” sebebiyle fiyatların “ister istemez yükseldiğini” söylerken, bir diğer pazarcı ise “bazı ürünler ‘turfanda’ diye tabir ettiğimiz şekilde yeni çıktığı için biraz pahalı” diye konuştu.

FİYATLARDA SON DURUM

Pazarcılık yapan Yusuf Adıyaman, fiyatların gerilemeye başladığını ileri sürerek, “Domatesin kilosu 6 liraya, salatalık 7 liradan 5 liraya, maydanozun demeti 1 liraya düştü” dedi. Adıyaman, “Bugün kabak pazarda 3-4 lira, marketlerde 6-7 lira. Patlıcan pazarda kilosu 4 liraya satılıyor, marketlerde 7 lira. Marullar 5 liradan 3 liraya düştü. Salkım domates 6.5 lira” diye konuşmasına devam etti. Bir diğer pazarcı Emre Açık ise marketlerde fahiş fiyattan satış yapıldığını belirterek, bu durumun önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Pazarda alışverişe gelen müşterilerden biri, her hafta Pazar için ortalama 100 TL bütçe ayırdığını söyledi.

HAFTANIN ZAM ŞAMPİYONU

Pazarcı Emre Açık, haftanın zam şampiyonluğuna eriği aday gösterdi. Açık, eriğin kilosunun 20-30 TL’den başladığını, bunun sebebinin yeni çıkması olduğunu dile getirdi.

Biberde fiyatların yüksekliğini koruduğunu söyleyen pazarcı Ömer Kara, portakalın da fiyatının yükseldiğini söyledi.

VATANDAŞ İHTİYACINI KARŞILAYABİLİYOR MU?

Bazı pazarcılar, pandemi sebebiyle vatandaşın yeterince ihtiyacını karşılayamadığını söyledi. Pazarcı Emre Açık, “İşsiz çok. Domates, salatalık 1 lira da olsa alamayacaklar. Çünkü maddi güçleri yok” değerlendirmesinde bulundu.

Bakliyat ve kuruyemiş ürünleri satan pazarcı Ömer Kara ise vatandaşın ihtiyaçlarını karşılayabildiğini dile getirdi.

“PAZARLAR KAPALI, MARKET NEDEN AÇIK?”

Pazarların tabi tutulduğu kısıtlamalardan yakınan Yusuf Adıyaman, “Cumartesi ve Pazar günleri pazarlar kapatılıyor, marketler açık. Virüs çok akıllı (!), markete girmiyor da pazara mı giriyor? Marketlerde mesai bitmeden önceki son bir saatte izdiham oluyor” dedi.

Adıyaman, herkesin işlerinin düzelmesi için tam kapanmanın gerektiğini dile getirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu