Ekonomi

Pazarlar Açık, Kafalar Karışık

 

KAYSERİ,(BGC)-Pazar fiyatları kimine göre makul, kimine göre hal pahalı. Her şartta uygun alışverişin adresi aynı. Kayseri pazarlarında biber fiyatı zirvedeki yerini korumaya devam etti. Haftanın her günü kentin farklı bölgelerinde kurulan semt pazarlarında, bu hafta yine biber fiyatı cep yaktı. Bu hafta olumsuz hava şartları nedeniyle pazarın sessiz olduğu dikkat çekti. Pazarcılar tezgah açmazken gelen vatandaşlarında az olduğu görüldü. Pazar esnafları vatandaşların alım gücünün düşük olmasına rağmen fiyatların uygun olduğunu ifade ettiler.

Kayseri’de Pahalı Mal Yok

Hal fiyatlarının mevsimden mevsime değişiklik gösterdiğini belirten Pazar Esnafı Ahmet Çitak,“ Kayseri’mizde pahalı mal yok. Pazar fiyatları normal. Hal fiyatları da uygun. Herkesin parası var, param yok diyen yalan söylüyordur. Çalışmayan adamda para yoktur sadece. Çalışan insana her yerde para var. Bu hafta pazarda fiyatlar normaldi, pahalı bir şey yoktu” diyerek pazar fiyatlarının normal olduğunu ifade etti.

Halde Fiyatlar Pahalı

Pazara gelen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayamadığını belirten Pazar Esnafı Bekir Sinopluoğlu, “Halde fiyatlar pahalı. Bunun yüzünden bizde halka pahalı bir şekilde veriyoruz. Halkın ihtiyaçlarını karşılayabildiğini düşünmüyorum. Bu hafta pazarda en fazla fiyat artışı çilekte görüldü. Halde çilek 11 lira pazarda ise 12 lira civarında satılıyor” diye konuştu.

Alım Gücü Düşük

Esnafın sattığı üründen zarar ettiğini belirten Pazar Esnafı Olcay Yıldırım,“ Halde fiyatlar şuan da uygun. Bunun nedeni iş olmaması. Herkes maliyetine mal satıyor. Esnaf sattıkları ürünlerden zarar ediyor. Halk ihtiyaçlarını karşılayamıyor., alt tabak bitik. Üst tabaka ise hayatını istediği şekilde yaşıyor. Alt tabaka şuan da sadece temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Pazarda ucuz olan bir şey yok ama zam şampiyonu olarak bakarsak biber biraz pahalı” diyerek fiyatların normal olmasına rağmen alım gücünün olmadığını ifade etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu