Güncel

Rahatsızlık Veren İletilere Son

 

Ticaret Bakanlığının, tüketicilerin istenmeyen SMS, e posta ve sesli aramalar gibi iletilerle ilgili maruz kaldığı rahatsızlıkların ortadan kaldırılması amacıyla oluşturduğu “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi” kullanıma açıldı.

Onayınız olmadan gönderilen mesajlar ve aramalar e-devlet hesabı ve internet üzerinden engellemek mümkün. Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile onaylarınızı kontrol edip, istemediğiniz izinleri iptal edebiliyorsunuz. Bu Platform sayesinde cep telefonunuza ve elektronik postanıza sadece istediğiniz mesajların gelmesini ayarlayabiliyorsunuz. İYS ile tek bir noktadan hangi marka ve kampanyalardan haberdar olmak istediğinizi seçebilirsiniz.
‘iys.org.tr’ adresine giriş yaparak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
İYS T.C. Ticaret Bakanlığının Görevlendirmesiyle Türkiye Odaları Ve Borsalar Birliği Tarafından Kurulmuş Ulusal Bir Platformdur.

Vatandaşlar ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarını 16 Şubat 2021’e kadar e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr adresinden kontrol edebilecek ve onay tercihlerini değiştirebilecek.

Belirlenen sürede vatandaşlar tarafından ret hakkının kullanılmaması halinde, hizmet sağlayıcılar tarafından İYS’ye aktarılan veriler onaylı sayılacak.
Tüketiciler diledikleri tarihte İYS üzerinden ticari elektronik ileti tercihlerini değiştirebilecek.

Mesaj Ve Aramalar Nasıl Ret edilir

Tercihlerinizi www.vatandas.iys.org.tr web adreslerinden kolaylıkla düzenleyebilirsiniz.

www.vatandas.iys.org.tr’den girdiğinizde e-devlet hesabınız ya da iletişim bilgilerinizle giriş yapmak seçeneğinden birini seçiyorsunuz. Çıkan alanda bilgilerinizi doğru girdikten sonra açılan pencerede
izin verdiğiniz firmalar listeleniyor. Daha önce cep telefonunuzu kaydetmiş firmaların SMS gönderme ve arama izinlerini görüp, güncelleyebiliyorsunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu