Sağlık Müdüründen “turuncu” uyarı

 

Kayseri’de yeni tip koronavirüs (COVID-19) vakaları geçen haftaya göre arttı. Kayseri il sağlık müdürü Dr. Ramazan Ali Benli’de vatandaşlara daha dikkatli olmaları yönünde sosyal medya üzerinden uyarıda bulundu.

Sağlık Bakanlığının haftalık 100 bin nüfusa karşılık gelen koronavirüs vaka sayılarına göre Kayseri’de vaka sayısı 88.05 olarak belirlendi. Kentte geçen hafta 74.08 olan vaka sayısında bu hafta artış tespit edildi.
Artış sonrası Kayseri il sağlık müdürü Dr. Ramazan Ali Benli sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Kayseri il sağlık müdürü Dr. Ramazan Ali Benli sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda,’ İlimiz; risk değerlendirme kriterlerine göre; yüksek riskli (turuncu) kategoride yer alsa da, vaka artış hızımıza bakıldığında önümüzdeki dönemde çok yüksek riskli (kırmızı) kategoriye çıkma tehlikesiyle karşı karşıyayız.
Tedbirli ve kademeli normalleşmeye geçtiğimiz bu dönemi iyi değerlendirmeliyiz. Riskli ve kalabalık alanlardan uzak durmalı, maskeyi doğru kullanarak önlemleri elden bırakmamalıyız. Özellikle taziye ziyaretleri, nişan, komşu gezmelerinden uzak durmalı, arabaşı sofraları, bağ oturmaları gibi şehrimize özgü toplu etkinliklerden kaçınmalıyız.
Tedbirlere uyum ve aşılama bizim en önemli gücümüz olacaktır. Dünyada aşılamada ilk 5’te yer almanın gururunu yaşadığımız bu günlerde; aşı hızımızla biz de ilimizdeki 186 bin olan hedef nüfusumuzun %68’i aşılanmış durumdadır.
Kayseri olarak risk grubumuzun turuncudan kırmızıya dönmemesi için tedbirlere sıkı sıkıya bağlı kalarak, sıramız geldiğinde aşılarımızı yaptırmamız gerekmektedir. Ayrıca aşısını olmamış yaşlılarımız için yardımcı olalım. ‘ ifadelerini kullandı.