Sağlık

Sağlıklı Hayat Merkezleri yeniden hizmete başladı

KAYSERİ, (BGC) –Kocasinan, Melikgazi ve Talas ilçelerindeki 6 farklı noktada bulunan Sağlıklı Hayat Merkezleri’nde pandemi nedeniyle ara verilen hizmetler yeniden başladı. Bu merkezlerde ücretsiz olarak beslenme danışmanlığı, fizyoterapis danışmanlığı, çocuk gelişimi, kanser taramaları ve psiko-sosyal destek veriliyor.

Konu hakkında açıklama yapan Melikgazi İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Duygu Horoz, “Yaklaşık iki yıldır pandemi ile mücadele ediyoruz. Pandemi nedeniyle ara verdiğimiz Sağlıklı Hayat Merkezi hizmetlerimize bu gün itibariyle yeniden başladık. Burada beslenme danışmanlığı, fizyoterapi danışmanlığı, çocuk gelişimine yönelik hizmetler, kanser taramaları, psiko-sosyal destek vermekteyiz. Ayrıca merkezlerimizde bulunan psikologlarımız tarafından çocuk ergen ve bağımlılık gibi her türlü psikolojik danışmanlık hizmetleri verilmektedir. İlaveten erken teşhis ve tedavinin önemine vurgu yaptığımız Ocak ayında, kanser taramaları için bayanlarda meme kanseri ve rahim ağzı kanseri çok önem arz etmektedir. Bildiğiniz gibi kanserlerde erken teşhis ve tedavi çok önemlidir” diye konuştu.

Bu merkezlerde kanser taramaları için mamografi cihazı bulunduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Horoz, “Ayrıca rahim ağzı kanseri için gerekli olan HPV numuneleri de alınabiliyor. HPV numunesi için 30 ile 65 yaş arasındaki bayanlar, mamografi için ise 40 ila 69 yaş arası tüm bayanları buraya kanser taraması yaptırmaları için bekliyoruz. Ayrıca önemli olan bir kanser türümüz daha var. Bu da kolon kanseri. Özellikle kolon kanserine yakalanan erkeklerde, erken teşhis ve tedavi büyük önem teşkil ediyor. Bunun için de gaitada gizli kan testi yapabiliyoruz. Onun için de özellikle erkek olması şart değil, tüm herkesi kolon kanseri teşhisi için merkezimize bekliyoruz” diye konuştu.

Sağlıklı Hayat Merkezi’nde ayrıca gebe okulu hizmeti de verildiğini belirten Uzm. Dr. Horoz, “Merkezde bulunan Gebe Okulumuzda da gebelerimize, doğum öncesi ve sonrası, 9 seanslık bilgilendirme eğitimleri yapılarak mezun olanların hepsine katılım sertifikası verilmektedir. Ayrıca şehrin merkezindeyiz, ulaşabilmek çok kolay. Seyyid Burhaneddin Mezarlığı karşısındaki Güldüoğlu Aile Sağlığı Merkezi içindeki yerimizde tüm hizmetlerimiz ve işlemlerimiz ücretsiz olarak yapılıyor. Gerek aile hekimleri vesilesiyle gerekse direk merkezimize gelerek vatandaşlarımız bu hizmetlerimizden faydalanabilirler” şeklinde konuştu.

Sağlıklı Hayat Merkezlerinden faydalanmak isteyenler 0352 222 37 01 numaralı telefon numarasından randevu alınabiliyor.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu