EkonomiÖzel Haber

SANAYİCİ ZAM KISKACINDA

ARTAN FİYATLAR VE KARABORSA ÜRÜN KAYSERİ’Yİ VURDU

2021 yılı itibari ile sanayicinin üretim için kullandığı ürünlere gelen büyük zam ve zamlara rağmen tedarik edilemeyen ürün sorunu, üretimi durma noktasına getirdi. Kayseri Organize Sanayi üretiminde büyük yer tutan mobilya grubu başta olmak üzere, bir çok üründe yaşanan zam ve tedarik sorunu nedeni ile, üreticiler sattıkları ürünleri yeniden yerine koyamaz durumda.

Bir çok üründe kullanılan demir profil, sezon başlangıcında 700 USD fiyatından satılırken, üst üste gelen zamlar sonrasında profil fiyatı 1550 USD’ye kadar çıktı. Aynı şekilde, yatak, baza, koltuk gibi ürünlerde kullanılan süngerde de durum aynı. M3 fiyatı 550 Tl olan süngerin şu an ki fiyatı 800  TL iken, üretici bu fiyatlarla dahi ürün bulamıyor. Bu gün Kayseri OSB’den gelen görüntü de bunun önemli örneklerinden. Bir çok sanayi kuruluşu, karaborsaya düşen ürünü tedarik etmek ve ticaretine devam etmek için seyyar olarak sünger ticareti yapan satıcılardan medet umuyor.

Yaşanan fiyat ve tedarik problemlerin nasıl aşılabileceği konusunda görüşleri sorulan sanayicinin tek umudu ise devletin olaya el atması. Meslek temsilcilerinin ve sivil toplum örgütlerinin sesinin çıkmadığını belirten sanayiciler, bu şartlar altında üretimin ve istihdamın devam etme şansının olmadığını belirtiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu