Güncel

Sarraf Hidayet Gümüş: “Sahte ve Gerçek Altını Ayırt Etmek Bizleri de Zorluyor”

KAYSERİ,(BGC)- Kayseri’nin de aralarında bulunduğu 6 ilde yapılan operasyon, altının sahte veya gerçek olup olmamasının ayırt edilmesini tekrar gündeme getirdi.

İstanbul merkezli yapılan operasyonda içinde Kayseri’nin de bulunduğu, sahte altın yapımıyla ilgili birçok kişi hakkında işlem başlatıldı. Kayseri sarrafı Hidayet Gümüş, sahte ve gerçek altın arasındaki farkı anlamanın yolunu anlatarak uygulamalı bir şekilde gösterdi.
Altın alınırken dikkat edilmesi gereken hususlara değinen Gümüş, müşterilerin altın alırken güvence açısından devamlı olarak aynı sarraftan alışveriş yapması gerektiğini belirtti.
“SAHTE VE GERÇEK ALTINI AYIRT ETMEKTE BİZ BİLE ZORLANIYORUZ”
Sahte altın yapan kişilerin piyasa sürdüğü altının gerçekliğini anlamanın kendilerini de zorladığını belirten Gümüş; “Sahte ve gerçek altın arasındaki farkı anlamakta biz bile zorlanıyoruz. Maalesef birileri bu işin uzmanı oldu. Üzerine çok güzel kaplamalar yapıp piyasaya altın sürenler var. Biz altın diye alıyoruz, kesip erittiğimiz zaman bakıyoruz ki içerisindeki maddelerin altın olmadığını anlıyoruz. Bizim açımızdan dahi bu iş zor olmaya başladı. Eskiden daha fazla sıkıntı yaşıyorduk ama şimdi denetlemeler daha sık olduğundan çok sıkıntı çekmiyoruz. Özellikle 1983-1985 tarihli küçük altın ve onun benzeri üstündeki altınlarda sıkıntı oluyordu. Altın aynı ama bakır oranını biraz daha fazla katıp piyasaya sürüyorlardı. Şuan da o tür şeyler çok fazla yok.” ifadelerini kullandı.
Sahte altın ve gerçek altın arasındaki farkı uygulamalı gösteren Gümüş; “Ses ne kadar hafifse altının gerçekliği o kadar sağlamdır. Ses ağır olursa bunun içerisindeki bakır oranı normalden daha fazla olmuş oluyor, çeyrek altından bu şekilde anlıyoruz.” dedi.
“KAYSERİ’DE YAPILAN SAHTE ALTIN OPERASYONU MÜŞTERİLERİ TEDİRGİN ETTİ.”
Kayseri’de yapılan operasyon sonucunda, sahte altın üreten kişilerin yakalanmasının ve şehirde böyle bir olay yaşanmasının müşterileri etkilediğini belirten Gümüş, operasyonun müşterileri etkilediğini, insanların altın alırken sorgulamak zorunda kaldıklarını belirtti.
Son olarak sarraf işi yapan esnafların yasadışı işlerle ilgilenmeyeceğini düşündüğünü söyleyen Gümüş, “Kayseri’de yapılan operasyonun umarım gerçekliği yoktur, böyle sıkıntılar olmuyordur. Bütün sarraf ve kuyumcu arkadaşların bu konuda özellikle dikkat ettiğini ve bozuk altın, sahte altın türü şeyleri satmadığına eminim. Her zaman için tercihiniz sürekli aynı sarraftan alışveriş yapılmasının daha uygun olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu