Satış Danışmanı Özer: “Ekonomiye Bağlı Olarak Ev Fiyatları Yükseliyor”

KAYSERİ, (BGC)-Kayseri’de son dönemde kredi faizlerindeki düşüş ev fiyatlarında artışa neden oldu. Satış danışmanı Harun Özer, “Ekonomiye bağlı olarak ev fiyatları yükseliyor” dedi.

Merkez Bankası geçen 21 Ekim’de 200 baz puanlık faiz indirimiyle politika faizini yüzde 16’ya kadar indirmiş, sonrasında konut kredilerinin faiz oranlarında da indirime gidilmişti.  ‘Ekonomiye bağlı olarak ev fiyatları yükseliyor’ diyen Satış danışmanı Harun Özer “Ülke ekonomisini görüyoruz. Ekonomiye bağlı olarak ev fiyatları yükseliyor. Markete gittiğinizde, yağın, zeytinin ve peynirin fiyatını görüyorsunuz ama ev fiyatlarını günlük olarak biz takip ediyoruz. Bu konuda çokta huzurlu ve mutlu değiliz. Herkesin bir konut hayali var herkes hayaline ulaşmayı düşünüyor fakat gerek ülkenin içinde bulunduğu durum, gerek vatandaşların geçim derdinde olmaları ayrıca ülkede borçlanma oranları da doldu. İnsanlar sadece bizim ilanlarımıza bakıyorlar, favorilerine ekliyorlar ama geri dönüş alamıyoruz” diye konuştu.

“GÜNÜMÜZDE MAALESEF KİMSENİN PARASI YOK”

Özer konuşmasına şu şekilde devam etti; “Ülkenin gidişini takip etmek lazım. Ev zorunlu bir ihtiyaç alınması gerekiyor ama inşaat maliyetleri oldukça yükseldi. Maliyetlerin yükselmesiyle beraber ev fiyatları yükseldi. Konut- kredi faizleri bir hayli yüksek devlet bankaları her ne kadar göstermelik bir indirim yapmış olsalar da vatandaşı yine tetiklemedi bu. İhtiyacınız olduğu zaman ev alacaksınız ayrıca paranız olduğunda alacaksınız. Günümüzde de maalesef çoğu kimsenin parası yok. Kiralık evler geçen yıla oranlarsak misliyle katladı. Bunun farkındayız. Bu durumun nedenlerinden bir tanesi yine ev fiyatlarının yükselmiş olması. Yeni evlenenler ev almak istiyorlar. Ev alamayınca mecburen kiraya yöneliyorlar bu da ev kiralarını tetikleyen etkenlerden birisi. Bir diğeri de maalesef uzun bir pandemi döneminden çıktık. Öğrenciler yeni örgün eğitime geçtiler. Örgün eğitime geçmeleriyle beraber birçok şehirde devletin sağlamış olduğu özel yurtlar öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamadı. Dolayısıyla 1+1 ve 2+1 gibi küçük metrekare evlere talep bir hayli arttı. Bu hem ev fiyatlarını hem de kira fiyatlarını oldukça yükseltti.”