Silahçı Bağcı, “ Olayların %85’i Ruhsatsız Silahlarla İşlenmiş”

KAYSERÄ°, (BGC) – Türkiye’de ateşli silah alımı gün geçtikçe artıyor. Bugün resmi gazetede yayımlanan karara göre ateşli silah alınmasına ilişkin yönetmelik 19. kez değiştirilerek yürürlüğe girdi. Silahçılık yapan Taha Tayfun Bağcı yönetmeliğin değiştirilmesiyle alakalı düşüncelerini belirtti.

Sahadan kopuk olarak alınan kararlar sahaya yansıdığı zaman çok verimli olmuyor diyen Silahçı Taha Tayfun Bağcı “Bu yönetmelik 19. kez değiştirildi. Bir çok kere daha değiştirileceğinide tahmin ediyorum. Mevcut yönetmeliklerin kararları sahadan ve olaylardan uzak bir şekilde yürütüldüğü için bir türlü net bir çözüm bulunamıyor. Bunun en büyük gerekçesi sektör personellerinin, çalışanlarının veya sektör derneklerinin bunun haricinde bu olayın adli kısmında yer alan kişilerin yeni çıkan yönetmeklerde pek fazla aktif olmayışı. Sahadan kopuk olarak alınan kararlar sahaya yansıdığı zaman çok verimli olmuyor. Bundan dolayı kesinlikle sektörün içinde olan kişilerin sektörde liderlik eden kişilerin ayriyeten adli olaylarda yer alan kişilerin aktif olarak bu yönetmeliklerde, komisyonlarda yer alması lazım” ifadelerini kullandı.

“Bir Suç İşleyen Şahsın Silahla İlişkisi Kesilmesi Lazım”

Kontrol ve denetim mekanizmasının zayıf olduğunu belirten Silahçı Taha Tayfun Bağcı “Baktığımız zaman yaşanılan olayların %85’i ruhsatsız silahlarla işlenmiş. Türkiye’de ki en büyük sorun ruhsatsız silahlanmanın önüne geçemiyoruz. Bununla ilgili devletimizin bir çalışma yapması lazım. O zaman mevcut yönetmelikler etkili olur. Şu an alım şartları zorlaştırmak yada kolaylaştırmak bizim için bir sonuç elde etmiyor. Bunun yanı sıra adliye ve mahkemelerde sorun yaşanıyor. Silahla işlenmiş bir olayda mahkemelerimiz ve savcılarımız olayda ki silaha el koyuyorlar. Silaha el konuluyor ama adamın başka bir silahı daha olabilir. Bununla ilgili hiçbir işlem yok. Tehdit ettiği kişiyi A silahıyla değil B silahıyla öldürmüş oluyor. Bir suç işleyen şahsın silahla ilişkisi kesilmesi lazım. Şahsın ruhsatsız silahı varsa bunda bir sonuç elde edemeyeceğiz. Kontrol ve denetim mekanizması zayıf. Yönetmelikler kanunlar çıkıyor. Çok güzel fakat denetlenmeyince bir sonuç alınamıyor. Ben burada yetkililere, Kayseri Valisine ve İl Emniyet Müdürüne sesleniyorum gelin başta bizler olmak üzere sektörde aktif faaliyet yürütenleri denetleyin. Lafta gelip forum doldurulmasın. Bir işletmeci olarak söylüyorum, ben dahil bütün işletmeler denetlenirse bir çok sorun çözülebilir. Herkes öz eleştiri yapsın. Ömrü boyunca bir polis kaç tane insan çevirip belinde ruhsatlımı yoksa ruhsatsız mı silah var diye kontrol etti” diye konuştu.

“Cezalar Arttırılmalı”

Cezaların arttırılmalı diyen Taha Tayfun Bağcı “Bunun haricinde cezalar arttırılmalı. Taşıma ruhsatının bir vatandaşa maliyeti 8 bin TL’ye yakın bir rakam çıkıyor. Bugün mahkemelerden gelen kararlara baktığımız zaman iyi hal indirimi uygulanıyor, ruhsatsız silaha ilk seferde 5 bin TL gibi ceza çıkıyor. Bu çok komik bir şey. Kayseri Büyükşehir Belediyesi başkasının pasosuyla binene bile 40 kat ceza uygularken ruhsatsız silahta yarı fiyatına ceza uygulanıyor. Bunun tam tersi olması lazım” ifadelerini kullandı.