HaberTrafik

Taksi Fiyat Tarifesinde %20 Zam

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri’de taksi fiyat tarifesi 2 yılın ardından yeniden güncelleniyor. Yeni fiyat tarifesinde %20 fiyat artışı bekleniyor. 5 yıldır Kayseri’de taksicilik yapan Mehmet Keklik, beklenen yeni tarife hakkında “Mevzuat gereği iki yılda bir kalibrasyon kontrolleri ve fiyat güncellemesi yapılması gerekiyordu. Dolayısıyla yakın zamanda yeni fiyatlarımızla hizmet vermeye başlayacağız” diye konuştu.

Keklik, beklenen yeni fiyatlar hakkında “5 TL taksimetre açılış ve kilometre başına 5 TL ile hizmet veriyorduk. Duyduğumuz kadarıyla fiyat artışı 6 TL açılış ve kilometre başına 6 TL şeklinde oldu. Yani fiyatlarımızda %20 artış oldu” diye konuştu.

KAYSERİ’YE İNDİ-BİNDİ UYGULAMASI GELİYOR

Bunun yanı sıra Kayseri’de taksilerde indi-bindi uygulamasının başlayacağını belirten Keklik, “Kayseri’de taksilerde ilk kez indi-bindi uygulaması başlatılacak. Bu yakın mesafe uygulamasıdır. Öncesinde taksiye binen müşteriler 5 TL’de açılışın ardından 500-600 metre sonrasında iniyor ve yaklaşık 8-9 TL ödüyordu. Ve böyle komik rakamlara benzin yakmak taksici esnafını üzüyordu. Şimdi ise birkaç yüz metre yakın mesafeye gidiş 15 TL olacak. Bu uygulama pek çok ilde varken Kayseri’de yoktu” diye konuştu.

“KAYSERİ’DE TAKSİCİ KÜLTÜRÜ YOK”

Keklik, öncelikle taksici esnafı olarak kendilerine çekidüzen vermesi gerektiğini söyleyerek “Vatandaşımız taksi durağının önünde geçerken taksicilerin giyimine, kuşamına, tertibine bakıyor ve ona göre karar veriyor. Genelde ‘Kayseri’de taksi kültürü yok’ şikayeti var, bence tam tersi, Kayseri’de taksici kültürü yok. Pek çok kişi taksiciliği ek iş olarak yapıyordu. Fakat artık taksiciliği asıl mesleği olarak yapanlar çoğaldı ve yaş gruplarımız gençleşiyor. Doğal olarak onların müşteriye yaklaşımı farklı oluyor” şeklinde konuştu.

Bir buçuk yıldır süren pandemide geçimlerini nasıl devam ettirdiklerini anlatan Keklik, “Pandemide ilk başlarda çalışmadık. Sonrasında tek plaka-çift plaka uygulaması yapıldı. Kısıtlama günlerinde de çalıştık, fakat müşterilerin gelirlerinde azalma olduğu için bizim de gelirlerimiz azaldı. Ama devletimiz bu konuda bize destekte bulundu” ifadelerini kullandı.

Keklik, son olarak “Dört kişi, taksiyle Cumhuriyet Meydanı’ndan örneğin Mevlana, Yenişehir gibi birkaç km’lik yerlere 4 kişilik otobüs bileti fiyatından daha ucuza gidebilir. Vatandaşımızdan bunu göz önünde bulundurmalarını rica ediyorum” diye konuşarak, insanların toplu taşımanın yanı sıra taksiyi de daha fazla kullanması gerektiğini belirtti.

 

 

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu