Ekonomi

Tarım Fuarına Yerli ve Milli İlk Elektrikli Traktör Damgasını Vurdu

KAYSERİ’de 15’nci Türk Dünyası Akraba Toplulukları ve Tarım fuarı açıldı. Fuarda sergilenen Türkiye’nin ilk yerli ve milli ilk elektrikli traktörüne, Kayserili çiftçiler yoğun ilgi gösterdi.

Kayseri Dünya Ticaret Merkezinde 23 Şubat tarihine kadar açık kalacak 15’nci Türk Dünyası Akraba Toplulukları ve Tarım Fuarı törenle açıldı. Tarım ve Hayvancılık alanında faaliyet gösteren kuruluşların stant kurduğu fuara Kayseri ve civar illerden gelen çiftçiler yoğun ilgi gösterdi. Fuarın açılış töreninde konuşan Kayseri Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Şahin yaptığı açıklamada ” Kayseri sanayi ve tarım kentidir. Denizi olmamasına rağmen alabalık üretiminde de önemli bir yere sahiptir. İleri dönemlerde 2.5 kilo ve üzeri somon üretimini yapacağız. Türkiye’deki en önemli et üretim merkezlerinden olan Kayseri’de geçtiğimiz yıl 35 milyon kilogram et üreterek ülkemiz ekonomisine ciddi bir katkı sağlandı. Kayseri yumurta üretiminde de Türkiye’den ihraç edilen her üç yumurtadan biri Kayseri’den gitmektedir.” dedi.

Konuşmaların ardından 15’nci Türk Dünyası Akraba Toplulukları ve Tarım fuarı ziyaret açıldı. Tarım ve Hayvancılık alanında birçok firmanın stant kurduğu fuarda en büyük ilgiyi Ağustos ayında üretici ile buluşacak Türkiye’nin yerli ve milli ilk elektrikli traktörü gördü. Çiftçiler fuarda yer alan 45 dakikada şarj ile 7 saat çalışabilen elektrikli traktörü inceledi. 60 yıldır çiftçilik yapan ve 55 yıldır traktör süren , ” Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Mazot derdinde kurtulacağız. Türkiyemiz için çok önemli bir üretim. İnşallah bende elektrikli traktörden alacağım” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu