Güncel

Toplu arı ölümlerinin sebebi bulundu

Son yıllarda yaşanan dünyanıngündemin olan iklim değişikliği arıları da etkiledi. Dünyanın her geçen gelmektedirn ısınması ve iklim dengesizlikleri bütün canlıların hayatını olumsuz etkiledi. Uzmanlar son yıllarda yaşanan bal arısı ölümlerine dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Uzmanlar son yıllarda yaşanan bal arısı ölümlerine dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Sevgi Durna Daştan, iklim değişikliğinin bal arılarını doğrudan etkilediğini belirterek, “İklimsel değişimlerin flora üzerine olumsuz etkilerinin olması, çiçeklerden beslenen bal arılarını da doğrudan etkilemektedir. Zira iklimsel koşullar bitkilerin çiçeklenmeye başlama ve bitiş tarihleri ile çiçeklenme süresinde önemli düzeyde değişikliklere sebep olmaktadır. Bal arısı ile bitkiler arasındaki senkronizasyon bozulmakta, bal arıları yetersiz beslenmeyle karşı karşıya kalmaktadır. Havaların yağışlı ve kurak gitmesi durumunda bitkilerin nektar ve polen verimi de olumsuz şekilde etkilenmektedir” şeklinde konuştu.

“MANYETİK ETKİLEŞİMİN OLDUĞUNA YÖNELİK ÇALIŞMALAR VAR”

Dr. Daştan, arıların manyetik etkileşiminin olduğuna dair önemli çalışmaların olduğunu söyleyerek, “Etrafımızdaki elektromanyetik alanların değişmesi ve farklılaşması arıların kovanı ve besini bulma faaliyetlerini olumsuz etkilemektedir. Bal arılarının, kovan ve besinlerini bulmalarında onlara yol gösteren bir manyetik etkileşimin olduğuna yönelik çalışmalar vardır. Bu konuya yönelik oldukça ciddi çalışmalar “Journal of Experimental Biology” de ve “Prooceeding of the National Academy of Science” dergilerinde yayımlanmıştır. İsviçre, Amerika gibi farklı ülkelerde bal arıları üzerinde de elektromanyetik dalgaların etkisi çalışılmıştır. Daha ayrıntılı, daha uzun süreli çalışmaların yapılmasının gerekliliği ortaya konulmuştur” ifadelerini kullandı.

ARILAR BESİN KAYNAĞINI VE KOVANINI BULAMIYOR

Doç. Dr. Sevgi Durna Daştan, manyetik alanı engellenen arıların besin kaynağı veya kovanını bulamadıklarını belirterek, “Yapılan çalışmalarda balarılarının, karınlarında, demir partikülleri içeren çok küçük manyetik kristalleri taşıdıkları gösterilmiştir. Manyetik alanı algılamaları engellenen arıların, besin kaynağını veya kovanı bulamadıkları gözlenmiştir. Arılar çiçekleri sadece renkleri ve kokusundan değil, aynı zamanda onların elektrik alanlarını da algılayabilmektedir. Çiçekler bu alanları kullanarak polen taşıyıcı böcekleri ve arıları kendilerine çekebilmektedirler” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu