Türk Metal’den Xiaomi’ye Tepki

KAYSERİ,(BGC)-Türk Metal Sendikası Kayseri Şubesi, İstanbul’da Çin menşeli Xiaomi Salcomp telefon fabrikasında sendikanın üyesi 170 işçinin işten çıkartılması üzerine açıklama yaptı.

İstanbul’un Avcılar ilçesindeki Xiaomi Salcomp fabrikasında hareketli saatler yaşanmaya devam ediyor. Türk Metal Sendikası Kayseri Şube Başkanı Ali Gökkaya, Xiaomi Salcomp işçilerinin yanında olduklarını belirtti.

Gökkaya, “Bir hak cinayeti daha işleniyor. İşçiler, en tennel haklarından, Anayasanın onlara tanıdığı örgütlenme hakkından yararlandıkları için işten atılıyor. Bu hak cinayeti, Bu kez İstanbul’da Salcomp Xiaomi’de işleniyor. Onlarca kardeşimiz, sadece Türk Metal’e üye oldukları için işten atıldı. En temel anayasal hakkını kullanan kardeşlerimiz açlığa mahkum edildi. Kalanların üzerindeki baskı, yıldırma ve tehdit de devam ediyor” diye konuştu.

“TEK TEK HESAPLAŞACAĞIZ”

Gökkaya, Çin menşeli işverenlere çağrıda bulunarak “Salcomp Xiaomi işvereninden işveren temsilcisine, yöneticisinden beyaz yakalısına, kim bu kirli işlere kalkışıyorsa onlara sesleniyoruz. Yapılanları tek tek not alıyoruz. İsim isim kaydediyoruz. Kimse ben bilmiyordum diye kurtulamayacak. Kimse ben bilmiyordum, Ben emir kuluydum diyemeyecek. Bu kirli işlere katılanlarla, baskı uygulayanlarla, tehdit edenlerle, sendikal tercihleri yüzünden emekçileri işsiz bırakanlarla, tek tek hesaplaşacağız.

29 Mart’ta açılan fabrikada Türk Metal sendikası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yakın zamanda fabrikanın yetkili sendikası olarak belirlenmişti. 2 bin kişi istihdam etmesi planlanan Xiaomi Salcomp fabrikasında yılda 5 milyon akıllı telefon üretilmesi hedefleniyordu.