Korona Virüs

Turkovac Bugün İtibariyle Uygulanmaya Başlıyor

KAYSERİ, (BGC)- Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen yerli aşı Turkovac,Bakan Koca’nın açıklamasıyla, şehir hastanelerinde bugünden itibaren uygulamalar başlayacak.

Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile ERÜ laboratuvarlarında geliştirilen Kovid-19 aşısı Turkovac, İlk dozu 10 Şubat’ta insanlar üzerinde uygulanmaya başladı. Çalışmaların son bulmasıyla geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı’nın yerli aşı Turkovac için yaptığı Acil Kullanım Onayı başvurusu kabul edildi. Bakan Fahrettin Koca, Ankara Şehir Hastanesi’nde hatırlatma dozu olarak yerli Turkovac aşısını yaptırdıktan sonra açıklama da bulundu.
Bakan Koca, aşı randevuların açılacağı zamana ilişkin şunları kaydetti:
“Turkovac, son 50 yıldan sonra hücreden başlayarak üretim safhasına kadar gelen ilk yerli aşımız oluyor. Bunu bekleyen birçok vatandaşımızın olduğunu biliyorduk. Vatandaşlarımızı Turkovac ile aşı olmaya, özellikle de hatırlatma dozlarını da Turkovac ile yaptırmalarını ısrarla tavsiye ediyorum. Yarından (bugün) tüm vatandaşlarımız özellikle şehir hastanelerinden başlamak üzere Turkovac randevularını alabilecek”

İlgili Haberler

Başa dön tuşu