Güncel

VATANDAŞLIK İÇİN GELENE DEVLET KATKISI YOK

Türk vatandaşı olmak için 400 bin dolarlık gayrimenkul satın alma zorunluluğuna en az 500,000 dolar veya karşılığı döviz tutarında katkı payını fonlarda tutma ve 3 yıl sistemde kalma şartı da getirildi. Ancak BES yasası gereği Türk vatandaşlarına verilen yüzde 30’luk devlet katkısı teşvikini yabancılar alamayacak.

Yabancıların Türk vatandaşlığına geçişi ile ilgili düzenlemeye Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fonlarına yatırım yapılması da eklendi. Düzenlemeye göre, en az 500 bin dolar veya karşılığı döviz tutarında katkı payını, kapsamı Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından belirlenen fonlarda tutma ve 3 yıl sistemde kalma şartıyla BES’e yatırdığı SEDDK tarafından tespit edilen yabancılar Türk vatandaşlığı hakkı kazanabilecek. Bu kişiler devletin BES’i desteklemek için verdiği yüzde 30’luk katkıdan faydalanmak için vatandaş olduktan sonra da yatırıma devam etmesi gerekmektedir.

BES Yasası gereği sadece ve sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Avrupa’da yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın kullandığı mavi kart (Yabancı Kimlik Numarası) sahipleri devlet teşvikinden faydalanabiliyor. Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ilk 3 yıl içinde ayrılmanız durumunda maalesef devlet katkısı avantajından faydalanılamıyor. 3’üncü yılın sonunda yüzde 15’ini, 6’ncı yılın sonunda yüzde 35’ini, 10’uncu yılın sonunda yüzde 60’ını, emekliliğe hak kazanılıyor ve devlet katkısının tamamını alınabiliyor. Emekliliğe hak kazanma şartı ise en az sistemde 10 yıl kalmanız ve 60 yaşına ulaşmanız gerekiyor.

 

İlgili Haberler

Başa dön tuşu