Korona Virüs

VLP aşının ikinci dozları uygulanmaya başlandı

Bakan Varank, VLP aşı adayının Faz-2 aşamasında birinci dozlarının tamamlandığını ve ikinci dozların uygulanmaya başlandığını açıkladı. Varank, “Şu ana kadar herhangi bir yan etki gözlenmedi” dedi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Su Ürünleri İşleme Şoklama ve Depolama Tesisi Temel Atma Töreni ile Keten Müzesi Projesi İmza Töreni ve SATEM Biyokütle Enerji Santrali Açılış Töreni’ne katıldı.

Törende yaptığı konuşmada, TÜBİTAK COVİD-19 Türkiye Platformu aracılığıyla tüm Türkiye’den bilim insanlarının katkılarıyla aşı geliştirme çalışmaları yürüttüklerini vurgulayan Varank,”Bunlardan bir tanesi de oldukça yenilikçi bir teknolojiye dayanan VLP aşı adayımız.VLP aşısında Faz-2 aşamasına geçmiştik. Faz-2 çalışmalarında 1. doz aşılamaları tamamladık, 2. doz aşılar uygulanmaya başladı. Şu ana kadar herhangi bir yan etki hiçbir gönüllümüzde görülmedi” dedi.

“Tüm süreçler olumlu tamamlanırsa da yerli VLP aşımıza kavuşacağız”

Bakan Varank konuşmasını şöyle sürdürdü:

İkinci dozlar da uygulanıp gönüllülerden alınacak sonuçlar değerlendirildikten sonra son aşama olan Faz-3’e geçeceğiz. Tüm süreçler olumlu tamamlanırsa da yerli VLP aşımıza kavuşacağız. COVID-19 belasıyla mücadeleye Türkiye’den tüm dünyaya şifa olabilecek bir katkı sunmuş olacağız.”

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu