EkonomiGüncel

Yem Fiyatlarındaki Artış Kasapları da Kara Kara Düşündürüyor

KAYSERİ, (BGC – ÖZEL HABER) – Gıda enflasyonu pandeminin etkisiyle son dönemde artış gösterirken, yem maliyetlerinin yükselişi de kasapları tedirgin ediyor. Kayseri’de 10 yıldır kasaplık yapan Mustafa Özçekiç, “Bundan 1 sene önce aldığımız 60 lira yem, şuan 180 – 200 lira. Bu fiyatlarda ister istemez hem ete hem de tüketiciye yansıyor” dedi.

Son günlerin birinci gündem maddesi, adeta pahalılık oldu. Dövizdeki yükseliş ve Merkez Bankası’nın faiz kararları her sektörde hammaddeye ve dolayısıyla ürünün satışına zam olarak yansıyor. Artan yem fiyatları besicileri olduğu kadar kasapları da kara kara düşündürüyor.
Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde 10 yıldır kasaplık yapan Mustafa Özçekiç, artan yem maliyetlerinden dolayı kasaplarından da zor günler yaşadığını söyledi. Yaklaşık 1 yıl önce 60 lira olan yem fiyatının 180 – 200 TL’ye çıktığını dile getiren Özçekiç, “Bu fiyat artışları da tabii olarak ete ve ister istemez müşteriye yansıyor. Halkımızdan tepki görmemek için fiyatları şu anda değiştirmedik. Ondan dolayı zarar ediyoruz. Buna yeni bir çözüm bulmak istiyoruz. Devletimizden destek bekliyoruz” dedi.
“ÇÖZÜM BULUNMASINI İSTİYORUZ”
Et fiyatlarının yılbaşından sonra değişeceğini söyleyen Mustafa Özçekiç, “Fiyatları yılbaşından sonra mecbur değiştirmek zorundayız. Çünkü artık dayanacak gücümüz kalmadı.” diye konuştu.

“ET YEMEYECEKLER BAŞKA ÇARE YOK”
Kesimin az, tüketimin çok olması halinde fiyatların artacağını vurgulayan Özçekiç, “Euro ve dolar fiyatları düşse de yem fiyatları düşmüyor, hala yükseliyor. Devletin çözüm üretmesi lazım. Bizim fiyat artışlarına yapabileceğimiz bir şey yok. Şu an çoğu insan normal sağım ineklerini bile kestiriyorlar. Tabi kesim üretim olmayınca, tüketim fazla olunca da arz talep dengesi bozulacak. Asgari ücret zaten belli, alım gücü çok düştü. Böyle giderse insanlar et yemeyecekler, başka çare yok” şeklinde konuştu.

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu