Yeni Haftada Altının Seyri ve Yatırım Tahmini

KAYSERİ,(BGC)-Çeyrek ve gram altın fiyatları, ilk işlem gününde üç haneli rakamları geride bırakarak 1000 TL’nin üzerine çıktı. Kayseri’de kuyumculuk yapan Yusuf Kuzucu, çeyrek altının 2000 TL’ye ulaşacağını öne sürdü.

Kuzucu, altın fiyatlarındaki bu yükselişi beklemediklerini belirterek yaşanan son süreci anlattı. “Altın fırladı” ifadesinin kullanan Kuzucu, “Biz ‘çeyrek altın 1000 lirayı bulur mu?’ diye düşünürken, 850 lira civarında olan gram altın bile 1000 liraya ulaştı. Çeyrek altın da 1700 lira seviyelerine çıktı. Altın fiyatlar hiç beklenmedik bir anda çok farklı yerlere geldi. Dolar 18,70 seviyelerine yükseldi, Euro ise 20 lira seviyelerine dayandı” diye konuştu.

Altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte bazı vatandaşların bozdurmaya başladığını belirten Kuzucu, “Altın her zaman güvenli bir liman demiştim. Yastık altındaki altınlar bozulmaya başlandı. 500 liradan çeyrek altın alanlar şu anda 1650 liradan bozduruyor. Ve bunun üzerinden bir sene bile geçmedi, sadece birkaç ayda oldu” şeklinde konuştu.

Altın fiyatlarıyla ilgili beklentilerini de anlatan Kuzucu, “Çeyrek altın 2000 lirayı bulabilir. Politika, faiz indirimi, yurtdışı piyasaları altını her daim etkiliyor” dedi. TL ile hangi alana yatırım yapılması gerektiğini soranların olduğunu belirten Kuzucu, “Paramız çok değer kaybetti. Tasarrufların altına çevrilmesinden yanayım” tavsiyesinde bulundu.