Yeşilhisar’da Kayısılar Dondan Etkilendi

 

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri’de en çok kayısı yetiştirilen bölge olan Yeşilhisar ilçesinin bazı konumlarında kayısı ağaçları gece sıfırın altında seyreden sıcaklıklarda meydana gelen dondan etkilendi.

Kesik Mevkii’ndeki kayısı ağaçlarının dondan zarar gördüğünü söyleyen işletmeci ve Ziraat Teknikeri Ahmet Kafkas, ’’İlçede Ovaçiftlik, Kayadibi, Kuşcu, Yeşilova, Çadırkaya ve Kovalı mahallelerindeki kapama meyvecilik sistemindekiler de dahil olmak üzere kayısı ağaçları zirai don ile karşı karşıya. Tehlike bir ay daha devam eder bu bölgede. Kayısılar şu an az da olsa çukur bölgelerde zirai dondan etkilenmiş. Nisan ayı sonuna kadar zirai don riski olabilir. İnşallah bu yıl don olmazsa kayısı olur, yoksa kilosu çok pahalı oluyor, üretici rekolteden zarar ediyor’’ dedi.

Kafkas, Yeşilhisar’da meyve yetiştiriciliği hakkında bilgilendirmede bulundu: ‘’İlçede 7433 dekar kayısının yanı sıra, kiraz ve elma da dahil olmak üzere toplamda 42 bin dekar. Bunun 2 bini kuru alan, 40 bini sulu alanda yetişiyor. Meyve üreticisi sayısı 4 bin’in üzerinde. Ağaç sayısı ise yaklaşık 1 milyon 200 bin civarında. Dekar başına 8-10 ton elma alınıyor bölgede. Bu, toplamda yaklaşık 240 bin ton elmaya tekabül ediyor. İlçemizde 30 bin dekar elmalık mevcut. Kayısı da tomurcuk döneminde -3.9 dereceye, çiçeklik döneminde -2.2 dereceye ve meyve olduğu dönemde ise 0.6 dereceye kadar dayanabilir.‘’

Yeşilhisar’daki kayısı ağaçları geçtiğimiz yıl da dondan zarar görmüştü.