Eğitim

YKS Tercih Günleri Devam Ediyor

KAYSERİ,(BGC)-Üniversiteye gitmek isteyen öğrencilerin büyük bir heyecanla beklediği YKS üniversite tercih günleri devam ediyor. Öğrenciler tercihlerini 5-20 Ağustos tarihleri arasında yapabilecekler.

YKS tercih sonuçları için geri sayım sürerken Rehber Öğretmeni Ayşegül Aslan Çıtıl tercih dönemiyle alakalı öğrencilere ve velilere süreçle ilgili bilgi verdi. Ayşegül Aslan Çıtıl çok popüler ve önü açık bölümlerin 1-2 yıl içerisinde popülerliğini yitirebileceğini belirterek kendimize uygun meslekler seçmemiz gerektiğini söyledi.

Rehber Öğretmeni Ayşegül Aslan Çıtıl, ” Tercih dönemi çok kritik bir dönem. Hem öğrenci hem de aile için zor bir süreç. Öğrencilerimiz genellikle puan endeksli geliyorlar, bu önemli değil biz başarı sıralama endeksli bir sınava giriyoruz, dolasıyla da tercihlerimizi yaparken başarı sıralamalarımızı göz önüne alıyoruz. Öğrencilerimiz başarı sıralamalarını göz önüne almaları gerekiyor ve puan endeksli hareket etmemeli. Öğrencilerin geniş aralıklarla tercih yapmalarını öneriyoruz, yani 50 binde ise 50 binin üstünden yazmalı ve 50 binin altına da kesinlikle düşmeli. Üstündeki yerler sürpriz yerler, altındaki yerler kesin yerler ve kendi puanımıza yakın yerleri de tercih etmemiz gerekmektedir. Öğrencilerimiz bölüm seçerken bu bölümlerin onların gelecekteki meslekleri olduğunu unutmamaları gerekiyor. Kendi kişiliklerine göre meslek seçmeleri mutluluğa götürür. Çok önü açık bölüm endişesi ile yanımıza gelen öğrenciler oluyor. İsteğimiz bölümü yazarız yazdığımız zamanda çok popüler ve önü açıktır ama 1-2 yıl içerisinde tamamen popülerliğini yitirir, başka bir bölüm gelir” diyerek öğrencilerin kendilerine uygun meslekler seçmesi gerektiğini ifade etti.

Baraj puanlarının düşürülmesinin barajı geçen bir öğrenci için önemli bir durum ifade etmediğini belirten Ayşegül Aslan Çıtıl, “5 Ağustos tarihinden itibaren tercih süreci başladı. Normalde 13 Ağustos tarihi son gün olacaktı ama ülkemizdeki olağan üstü durumlardan dolayı 20 Ağustosa kadar ertelendi. Net olmayan aile ve öğrenciler için güzel oldu. En azından kafalarındaki soru işaretlerini giderebilirler” diyerek öğrencilere başarılar diledi.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu