AdliyeTerör

YPG şüphelisi iki kardeşe 15 yıla kadar hapis istemi

KAYSERİ’de, YPG/PYD terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla tutuklanan Suriye uyruklu Muhammed Khabbaz ve kardeşi Dıaaddin Khabbaz’ın 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmalarına başlandı. Sanık Dıaaddin Khabbaz suçsuz olduklarını öne sürerek, “Sığındığımız ülkenin arkasından iş çevirmeyiz” dedi.

İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, geçen yıl 25 Ekim’de terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik yürüttüğü çalışmada, Suriye’de terör örgütü bünyesinde silahlı eylemlere katıldığı belirlenen Suriye uyruklu Muhammed Khabbaz ile kardeşi Dıaaddin Khabbaz’ın, Kayseri’de bulunduğu belirlendi. Bunun üzerine iki kardeşin Kocasinan ilçesi Yazır Mahallesi’nde yaşadığı eve operasyon düzenlendi. Operasyonla, PKK/YPG terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla iki kardeş gözaltına alındı. Evde yapılan aramada terör örgütüne ait dökümanlar ele geçirildi. Nöbetçi mahkemeye sevk edilen Khabbaz kardeşler tutuklanarak cezaevine konuldu. Haklarında ‘Silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Kayseri 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında tutuklu sanıklar Muhammed Khabbaz ile kardeşi Dıaaddin Khabbaz hazır bulundu.

‘SIĞINDIĞIMIZ ÜLKENİN ARKASINDAN İŞ ÇEVİRMEYİZ’

Tercüman eşliğinde ifade veren sanık Dıaaddin Khabbaz, “Savaştan kaçıp Türkiye’ye sığındık, emniyet içerisinde yaşamak istiyoruz, hiç suçumuz yok, neyin ne olduğunu bilmiyoruz, Fransız dil eğitimi alıyordum, kardeşim de öğrenciydi. İstanbul’dan Kayseri’ye geldik, evden işe, işten eve giderdik. YPG saflarına katıldığımı söylediğimi hatırlamıyorum, Murat Karayılan fotoğrafından bilgim yok, o kişiyi ilk kez duydum. Kardeşim de ben de buraya yaşamaya geldik, sığındık, sığındığımız ülkenin arkasından iş çevirmeyiz. Merhamet etmenizi istiyorum, biz hem Arap, hem Türk’üz, soyumuz Türklere dayanır. Suçsuzum” diye konuştu.
Kardeşi Muhammed Khabbaz ise , “Hiçbir örgütle ilgim yok, Türkiye’de hangi iş olursa yaptım, çünkü bakmam gereken bir ailem var. Asla ne Suriye’de, ne Türkiye’de bu örgüt ile ilişkimiz olmadı, suçsuzuz, tahliye istiyoruz” dedi.
Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu